پیشگیری از ناهنجاری های مادرزادی

آنومالی (ناهنجاری های مادرزادی)

مطالعات نشان داد كه آنومالي (ناهنجاري‌هاي مادرزادي ) يك علت شايع بيماري، ناتواني طولاني مدت و مرگ در بچه‌ها بوده كه شايع ترين ناهنجاري مادرزادي، تولد نوزادان شش انگشتي است

به گزارش سرويس پژوهش ايسنا، محققان دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد اخيرا گزارش كرده‌اند كه اكثرا آنومالي‌ها در زمان تولد مشخص مي‌شود ولي آنومالي‌هاي داخلي كه اعضايي مثل قلب و مغز را درگير مي‌كنند بعد از سالها مشخص مي‌شود. امروزه بينش‌هاي جديد نسبت به نحوه ايجاد نقايص ساختماني گوناگون بوجود آمده و آگاهي نسبت به تاثير بالقوه داروها، مواد شيميايي و عوامل محيطي در مرحله قبل از تولد افزايش يافته است.
در اين تحقيق كه بر روي ‌٤ هزار و ‌٨٠٠ نوزاد متولد شده در بيمارستان‌هاي شهر يزد صورت گرفته است ، ديده شده كه از مجموع نوزادان بررسي شده ‌٢٩٦ نوزاد آنومالي مادرزادي داشتند كه شيوعي برابر ‌٦١ در هزار تولد دارد. بر پايه اين نتايج، از بين آنومالي‌ها ‌٢/٣ درصد آنومالي ماژور و ‌٦/٥ درصد آنومالي مينور داشتند.
شايعترين آنومالي ماژور تولد نوزاد شش انگشتي ( پلي داكتيلي) و شايعترين آنومالي مينوز نيز ماه گرفتگي
(همانژيم ) و خال‌هاي بزرگ رنگي (Pigmented.nerus) مي‌باشد.

در ادامه آمده است: شيوع آنومالي در نوزادان مرده متولد شده بيشتر از نوزادان زنده است.
همچنين در اين مطالعه ارتباطي بين شيوع آنومالي و ازدواج فاميلي، مصرف دارو، سن بيمار، بيماري‌هاي مزمن مادر و محل زندگي والدين ديده نشد و همچنين ميزان آنومالي‌ها ارتباطي با سن بارداري نداشت.
ميزان آنومالي‌ها در زايمانهاي اول و پنجم و بالاتر بيشتر بود و سابقه انجام راديوگرافي توسط مادر در هيچكدام از آنومالي‌ها وجود نداشت.

نتايج اين تحقيق در ادامه مي‌افزايد: ‌٢٠ درصد آنومالي‌هاي مادرزادي جدي ، توارث مندلي داشته و حدود دو سوم اختلالات كروموزومي در بدو تولد علامتي ندارند.

نتايج اين تحقيق نشان داد : كليه مادراني كه يك نوزاد با آنومالي دارند براي شناخت علت و جلوگيري از تكرار آن در فرزندان بعدي، حتما بررسي كروموزومي بر روي نوزادان انجام شود و اگر مشكلي داشت كاريوتيپ از والدين و در صورت لزوم از خانواده و فاميل به عمل آيد. در مورد نوزادان مرده متولد شده كه آنومالي واضح دارند، حتما بررسي‌هايي ازجمله آناليز كروموزومي و آزمايشات لازم براي عفونت‌هاي مادرزادي صورت گيرد زيرا احتمال تكرار آنها زياد است.
اين تحقيق در خاتمه مي‌افزايد: اولتراسونوگرافي جنين، آمنيو سنتز و اندازه‌گيري آلفافيتوپروتئين براي تشخيص آنومالي موثر است و براي رسيدن به آمار دقيق‌تر آنومالي بايستي نوزادان مرتب پيگيري شده تا انواع از آنومالي‌ها كه بعدها علائم آنها ظهور پيدا مي‌كند نيز مشخص شود.

 

پیشگیری از آنومالی

نتایج تحقیقات نشان داد :

1-     پیشگیری از زایمان های پره ترم یا زودرس  و ترویج زایمان واژینال و استفاده از بی حسی نخاعی به جای بیهوشی عمومی در سزارین ها تا حد زیادی از تولد نوزادان با نمره آپگار پایین جلوگیری می کند.

یافته ها نشان داد که از جمله مهمترین عوامل موثر در بروز آپگار در نوزادان گروه آپگار پایین در مقایسه با گروه آپگار بالا به ترتیب شامل زایمان پره ترم، وجود آنومالی های مادرزادی، انجام بیهوشی عمومی در زایمان سزارین، زایمان با واکیوم، قرار گرفتن غیر طبیعی جنین، زایمان طول کشیده ، دکولمان(جداشدگی) جفت و پارگی زودرس پرده های جنینی است.

بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه بروز نمره آپگار دقیقه اول پایین نوزادی با عوامل خطر مهم جنینی – نوزادی ، مادری دارای ارتباط قوی است. اصلی ترین و شایعترین عوامل مرتبط با نمره آپگار پایین، زایمان پره ترم و ترویج زایمان واژینال و استفاده از بی حسی نخاعی به جای بیهوشی عمومی در سزارین ها تا حد زیادی از تولد نوزادان با نمره آپگار پایین جلوگیری می کند.

2-    پیشگیری اولیه از ناهنجاری های غیر ارثی مادرزادی

3-    روش اصلاح نژادی

4-    شواهد فزاینده ای از نقش احتمالی از مکمل فولیک اسید در پیشگیری از ناهنجاری های مادرزادی دیگر، از جمله نقص های قلبی وجود دارد.

5-    جلوگیری تا حد امکان از ازدواج های فامیلی

6-    بررسی نتایح تست سه گانه و به دست آوردن شاخص میانه سرم مارکرها جهت تشخیص زودرس آنومالی های جنینی در سه ماهه اول بارداری

آنومالی های مادرزادی علل اصلی مرگ داخل رحمی و مرگ نوزادان است ولی شاید نقش آن ها به عنوان علل بیماری های حاد، از قبیل اختلالات متابولیک و ناتوانی طولانی مدت، مهم تر باشد. شناسایی زود هنگام آنومالی به منظور برنامه ریزی صحیح برای مراقبت و درمان مهم است از جمله پیشگیری اولیه که در برگیرنده ی علل ناهنجاری ها هستند مثلاً واکسیناسیون علیه سرخچه یا مصرف فولیک اسید، مولتی ویتامین.

با این روش 6/26 درصد از ناهنجاری های مادرزادی جلوگیری می شود.

پیشگیری ثانویه: تشخیص زود هنگام و پیگیری با درمان اولیه ی موثر مثلا غربالگری ارتوپدی نوزادان بسیار موثر است. جهت تشخیص زود هنگام و درمان دفورمیتی( در رفتگی مادرزادی هیپ) بر اساس تست ارتولانی و درمان با روش های محافظتی (pillow pavlik)

بیماران با مجرای شریانی باز و عدم نزول بیضه ممکن است با مصرف دارو بعد از تولد صحیح شوند. 2/25 درصد ناهنجاری ها با این روش بهبود می یابند.

پیشگیری ثالثیه : درمان کامل نقایص مادرزادی به وسیله ی مداخلات جراحی اولیه خصوصاً در تعدادی از نقایص مادرزادی قلبی- عروقی مثل نقایص دیواره ای دهلیزی- بطنی، تنگی مادرزادی پیلور و عدم نزول بیضه، 5/23 درصد ناهنجاری ها با این روش برطرف می شوند.

منابع :

www.mohkam.org/Pages/Fa/Intro.asp

www.sabadnews.com/itnews/index.php?news=151303

www.sid.ir/fa/ViwPaper.asp?ID=102690&Varstr

www.Irportoje.blogfa.com/post-1355.aspx

www.sabadnews.com/itnews/index.php?news=151303

www.medlib.itr/Article/article.aspx?ari=2680

 

ثبت‌نام درگروه ‌یاوران

نماد تسلیت و تبریک

اخبار تصادفی

مهدی عزیز فرزند خانه دلها

دوشنبه , دی 20 1395
1640

جلوه های ویژه نهمین بازارچه نیکوکاری

دوشنبه , مرداد 15 1397
840

حال و هوای ماه ضیافت الهی درخانه دلها

پنج شنبه , خرداد 20 1395
1679

سالگرد انتشار نشریه شوق حضور

چهارشنبه , اسفند 25 1395
1591

محفل انس با قرآن کریم

سه شنبه , خرداد 23 1396
1494

فیاض بخش از نگاه دوربین

حمایت مالی از فیاض بخش

دو ماهنامه شوق حضور

حامیان فیاض بخش...

حامیان فیاض بخش

کانال فیاض بخش

QR Code

تماس با ما

آدرس : مشهد مقـدس ، میدان شهید فهمیده، به طرف میدان قائم(عج)، جاده اختصاصــی آسایشـگاه

تلفــــن مشارکــت‌های مردمــی : 05136666336

روابط عمومی : 05136666000 و 05136666166

تلفکس روابط عمومی : 05136666290

سامانه پیامک : 100005136666336

پست الکترونیک : Info At Fbrc .Ir