واحد گفتاردرمانی

گفتار درمانی یا آسیب شناسی گفتار و زبان رشته ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می پردازد . زبان از دو بخش درکی Comprehensiv  و بیان  EXpressive   تشکیل شده است و گفتار دارای چهـــار قسمت می باشد که عبارتند از :
تولید Articulation 
روانی Fluancy  
صوت Voic
تشدید Resonance
گفتار درمانگران به درمان کودکان می پردازند که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند و نیز بزرگسالانی که به دلیلی ، توانایی گفتار خود را از دست داده اند .
متخصصین گفتاردرمانی در طــول دوران تحصیل با آناتومی و فیزیولوژی انــدام گفتاری نیز مباحث زبان شناسی و روانشناسی آشنا می شوند . به همین جهت گفتاردرمانی یک رشته بین رشته ای به حساب می آید.
در مؤسسه شهید فیاض بخش عمده مراجعان به بخش گفتاردرمانی کودکان  یک تا شش سال می باشند که در سن طلایی آموزش گفتار و زبان قرار دارند . مهمترین اختلال در کودکان تأخیر در رشد گفتار و زبان می باشد که در علم گفتاردرمانی دلایل زیادی برای تأخیر در رشد گفتار و زبان بر شمرده اند مانند عقب ماندگی ذهنی ، مشکلات عاطفی و روانی ، مشکلات جسمی ، مغزی و محیطی و000 در میان علل گفته شده بواسطه مرکز شبانه روزی بودن تأخیر محیطی نقش بسزایی در این تأخیر دارد و در رتبه دوم و سوم مشکلات ذهنی و جسمی قرار دارد.
واحد گفتاردرمانی مؤسسه با یک کارشناس گفتاردرمانی روزانه به 5 تا 6 مددجو خدمات گفتاردرمانی ارائه می دهد مدت زمان هر جلسه که بصورت انفرادی انجام می شود 30 الی 40 دقیقه است ،واحد گفتاردرمانی از ابزارهای آموزشی متخصص کودکان شامل کارت های رنگی پازل ، اسباب بازی و نرم افزارهای کامپیوتری جهت ارائه خدمات به جامعه هدف استفاده می کند . در حال حاضر 30 کودک از بخش اطفال مجتمع از این خدمات بصورت هفتگی استفاده می کنند ، سابقه واحد گفتار درمانی مؤسسه به سال 1375 بر می گردد و این گفتاردرمانگر مجموعه با سابقه ای  به مدت 20 سال وظیفه آموزش گفتار و زبان کودکان مجتمع را بعهده دارد.
معمولاً بازه زمانی درمان کودکان بین 2 تا 5 سال است . تعدادی از مددجویان تحت درمانی این واحد با بهبود وضعیت جسمی و گفتاری از مجتمع ترخیص و به خانواده یا شیرخوارگاه حضرت علی اصغر«ع» منتقل شده اند و تعدادی در بخش عمومی و محصلین به ادامه تحصیل مشغول هستند.
همین حالا می خواهم کمک کنم