واحد کاردرمانی

کاردرمانی عبارت است از کاربرد فعالیتهای هدفمند برای افرادی که به واسطه ضایعه و یا بیماری های فیزیکی ، اختلال عملکرد روانی – اجتماعی ناتوانی های یادگیری ، رشدی و تفاوت های فرهنگی و … دچار محدودیت شده اند. هدف نهایی در مجموعه فعالیتها به حداکثر رساندن استقلال افراد می باشد.
با این توصیف واحد کاردرمانی با بهره گیری از ۳ نیروی کارشناس کاردرمانی مشغول خدمات رسانی به مددجویان این مجموعه می باشد.
ویزیت و درمان توانبخشی حدود ۴۵۰ مددجو در ماه.
تحویل وسایل توانبخشی به مددجویان ( ویلچر، واکر، عصا، تشک مواج،و…)
تحویل وسایل توانبخشی به شکل امانت به عموم هم شهریان.
برگزاری گروه درمانی آشپزی با هدف مدیریت سلامتی و رعایت بهداشت فردی ، افزایش اعتماد به نفس ، برنامه ریزی حرکتی و رعایت ترتیب و توالی ، سازماندهی اشیاء و فضا، حرکت عملکردی دستها ، هماهنگی دست و چشم ،د افزایش تحمل کاری ، مدیریت زمان ، افزایش اعتماد به نفس و احترام به خود .
هماهنگی جهت اعزام مددجویان به هلال احمر .
تعمیر وسایل توانبخشی تشک مواج بطور متوسط در هرماه ۱۰ عدد.
بازدید و تعمیر وسایل امانی عودت شده.
آنچه در این واحد اتفاق می افتد:
تحویل و تحول مددجویان عزیز و ارائه گزارش کتبی به پرستار یا پرستاران شیفت بعد در هر شیفت کاری که از جمله اساسی ترین وظایف کادر درمان می باشد .
پیگیری دستورات پزشکان در طی ویزیتهای روزانه.
ارزیابی سلامت معلولین ، اعلام کتبی هرگونه تغییر به مسئول تیم توانبخشی که در این رابطه مسئول فنی مؤسسه بعنوان پزشک در رأس ارزیابی حضور دارند.
آموزش معلول و خانواده در مورد مسائل بهداشتی که این امر با توجه به شبانه روزی بودن مؤسسه در شیفتهای مختلف توسط پرستاران حاضر انجام می شود.
نظارت بر بهداشت عمومی مرکز ، با مساعدت واحد محترم بهداشت انجام می شود.
نظارت بر سلامت تجهیزات پرستاری و اعلام بموقع جهت رفع کمبودها و نواقص که با همکاری پرستاران در شیفتهای مختلف و کنترل وسائل از نظر صحت عملکرد انجام می شود.
نظارت بر کلیه امور مراقبتی معلولان از جمله حمام کردن – غذا خوردن به همراه آموزش نحوه تغذیه توسط پرستاران و سایر تیم توانبخشی بالاخص واحد محترم فیزیوتراپی و کاردرمانی در مورد نحوه استحمام مددجویان.
انجام اقدامات پرستاری شامل کنترل علائم حیاتی ( منجمله فشارخون ) بصورت روزانه و مددجویان خاص پانسمان یا بخیه – انواع سونداژ- تزریقات(آمپول –سرم و۰۰۰) گزارشات پرستاری.
کنترل نظارت و ارزشیابی دارو درمانی ، این امر با بررسی در هر شیفت ، گزارشات کتبی پرستاران و اعلام به سرپرستاران و بررسی توسط پزشک یا پزشکان مربوطه انجام می شود.
مشاوره آموزش و انجام مراحلات در الگوی دفع طبیعی که با نظارت پزشک یا پزشکان و یا مشاوره واحد محترم روانشناسی انجام می شود.
ثبت کلیه اقدامات ، نتایج حاصله و اقدام لازم جهت پیگیری که با همکاری و مساعدت پرستاران و سرپرستاران محترم در کلیه شیفتهای انجام می شود.
کنترل تاریخ مصرف داروها که توسط سرپرستاران باعث پرستاران انجام می شود.
تقسیم کار مراقبین مرکز و نظارت برنحوه عملکرد آنان ، توسط سرپرستاران با نظارت و کنترل در سایر شیفتها و گزارشات شفاهی و کتبی توسط پرستاران انجام می شود.
راهنمایی و آموزش در زمینه رعایت بهداشتی فردی معلولان که با مساعدت واحد محترم بهداشت آموزش مددیاران توسط پرستاران و سرپرستاران در کلاسهای آموزشی و در سایر شیفتها بعنوان یاد آوری انجام می شود ، همچنین آموزش مددیاران در ارتباط نحوه کمک به معلول در مورد امور شخصی چون مرتب کردن لباس ، ملافه وسایل شخصی چون حوله ، لیف، مسواک، شانه و…
در این رابطه بررسی هرگونه تغییرات جسمی یا روانی نظارت بر جابجایی معلول دارای ناتوانی نظارت بر انجام امور شخصی مددجویان بالاخص مددجویان ناتوان که توسط مددیاران انجام میشود منجمله( غذا خوردن ، لباس پوشیدن، استحمام، شتن دست و صورت، استفاده از سرویس بهداشتی ، مسواک زدن و…) توسط پرستاران در کلیه شیفتها انجام می شود.

نظارت بر نحوه عملکرد مددیاران در ارتباط با مددجویانی که هنگام راه رفتن تعادل ندارند، نحوه کمک و روش صحیح و درست آن همچنین پیگیری از بروز حوادث احتمالی در ارتباط با حفظ امنیت فردی معلول. نظارت و کنترل بر نحوه تعویض پوشک معلولین طبق برنامه زنان بندی و آموزش و نحوه شستشوی صحیح پس از هر آلیز بمنظور جلوگیری از سوختگی و بر طرف نمودن بوی نامطبوع و بررسی.
نیاز مددجویانی که خارج از برنامه زمان بندی شده باید تعویض آلیز داشته باشند.
نظارت بر ضد عفونی نمودن وسائل مورد استفاده مددجویان منجمله لوله و لگن و همچنین پس از فوت یا ترخیص.
پیگیری انجام اقدامات توانبخشی در سایر شیفتها منجمله ماساژ ، ورزش ، تحرک بدنی،صحبت نمودن با صلاحدید تیم توانبخشی.
نظارت و کنترل گزارشات مددیاری که در شیفتهای مختلف وضعیت مددجویان را ثبت می نمایند.
نظارت بر نحوه تحویل و تحول مددجویان توسط مددیاران و گزارش آن به مافوق .
پیگیری و رفع مشکلات بوجود آمورده در سایر شیفتها و گزارش آن به سرپرستاران. گذراندن دوره های آموزشی براساس قوانین مؤسسه و دستورات مافوق. سایر اقدامات انجام شده در حوزه درمان در ارتباط با مؤسسه رایزنی با خیرین بزرگوار و ارجمند در ارتباط با مشارکت دارو ، تهیه وسایل و تجهیزات درمانی مورد نیاز ، خروج وسائل فرسوده و از رده خارج در واحد درمان ، مشارکت ملافه ، پتو،بازسازی اتاقهای مورد استفاده مددجویان ( منجمله رنگ آمیزی و انجام کاغذ دیواری ، تجهیز بعضی از اتاقها به کمد های دیواری) مشارکت در تعویض تعدادی از تختهای مورد استفاده مددجویان ، همکاری با سایر واحدهای مؤسسه بمنظور بهبود شرایط زندگی مددجویان ، همکاری با مراکز درمانی ، دولتی و خصوصی در زمینه آموزش پرسنلی همچنین پیگیری درمان مددجویان در خارج از مؤسسه و سایر مراکز درمانی (انواع اعمال جراحی ، اقدامات پاراکلینیکی ، ویزیتها و۰۰۰ ) همکاری با هلال احمر بمنظور تهیه کفش ، بریس ، آتل طبق دستور پزشک یا پزشکان متخصص پیگیری انجام شرح وظایف در حوزه پرستاری و مددیاری در اسرع وقت و با کیفیت مورد نظر مدیران مؤسسه و پیگیری حضور پزشکان متخصص در مؤسسه با مساعدت و راهنمایی مسئول محترم فنی .
همین حالا می خواهم کمک کنم